• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Siirtli öğrenci, GAP Yeşil İnovasyon Projesi finalinde ikinci oldu

Siirtli öğrenci, GAP Yeşil İnovasyon Projesi finalinde ikinci oldu

SİİRT (AA) – Siirt'te ortaokulu öğrencisi Elif Efe, "Sürdürülebilir Bir Çevre İçin Yeni Bir Alternatif Perspektif" projesiyle ikinci oldu.

Sancaklar Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Efe, danışman öğretmen Güney Özgün'ün desteğiyle okul bahçesinde topladığı ayrık otunu laboratuvarda çeşitli karışımlar sağlayarak sıvı bir madde özü ortaya çıkardı.

Proje ödevi, 08-10 Mayıs'ta Şanlıurfa'da bölge illeri arasında düzenlenen Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Yeşil İnovasyon Projesi finalinde "Sürdürülebilir Bir Çevre İçin Yeni Bir Alternatif Perspektif" ismiyle ikinci oldu.

Geliştirilen sıvının tamamen kimyasal içermeyen çevre dostu olduğunu aktaran Fen Bilimleri Öğretmeni Güney Özgün, projenin evlerde kullanılan suyun sebep olduğu kireçlenme problemlerine karşı doğal bir çözüm olduğunu söyledi.

Sıvının temizlenen evsel araç gereçlerin üzerindeki kireçlerin anında çözüldüğünü belirten Özgün, şunları kaydetti:

"Elif ile hazırladığımız projeyle katıldığımız yarışmadan önemli bir derece aldık. Amacımız projemizde sürdürebilir bir çevreye katkı sağlamaktır. Bu katkı dahilinde yaptığımız işlem, kimyasal kireç sökücüleri, doğa dostu bir alternatif üretmekti. Bin 232 proje arasında ikinci olduk. Siirt'e dereceyle döndük, mutluyuz."

Efe, "Projenin amacı asiti çözen kimyasalları doğa dostu bir alternatif sunabilmektir. Ayrık otu özünün evsel kullanımlarda kireci tamamen çözebildiğini gözlemledik." dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2019-03-11 22:34:21
2019-03-01 12:51:36
hakan bobur: harika
2019-01-30 12:24:13